Podlahové topení přináší do interiérů komfort a tepelnou pohodu. Zároveň je úsporné. Při projektování je nutné zohlednit typ podlahové krytiny a důležitá je i odborná realizace. Na co si dát při výběru podlahy pro podlahové topení pozor?
Synonymem moderní domácnosti je pohodlí, které se snoubí s estetikou a vkusem. Vzhled interiéru do velké míry ovlivňuje podlaha. Nejde přitom jen o krytinu. Podlahová plocha umí byt nebo dům velmi dobře vytopit. Proto stále více lidí přemýšlí nad instalací podlahového vytápění.
Tomuto trendu se přizpůsobují i výrobci podlah. Dnes je proto většina podlahových krytin uzpůsobena podlahovému vytápění. Důležité je, aby krytina měla co nejmenší tepelný odpor. Ten totiž rozhoduje o efektivitě vytápění a maximálním využití tepelné energie.
V tomto ohledu jsou žádané hlavně vinylové podlahy, které se se svými hodnotami přibližují například keramické dlažbě. Pro podlahové vytápění lze doporučit i laminátové podlahy, PVC nebo dřevěné podlahy.
Nároční investoři rádi kombinují komfort s luxusem. V tomto případě vedou dřevěné podlahy, jež lze rovněž použít pro podlahové vytápění. Limitem je ovšem tloušťka a složení podlah. Pro podlahové vytápění se osvědčily zejména vrstvené konstrukce dřevěné podlahy do tloušťky 15 mm.
Podlahy z masivu (silná dřevěná prkna) ale vhodné nejsou, protože jednotlivé dílce mohou pod vlivem tepla pracovat a vytvářet spáry, což není žádoucí. Také podlahy s tloušťkou nad 15 mm nejsou s ohledem na prostup tepla doporučované.
Podlahy není třeba před pokládkou na podlahové topení speciálně ošetřit. Důležité jsou ale přípravné práce a dostatečnou pozornost je nutné věnovat hlavně podkladu. Před realizací podlahového topení je důležité vybrat samotnou krytinu, která splní požadované nároky.
Typ podlahové krytiny je vhodné konzultovat přímo s projektantem. Jen dobře promyšlené podlahové topení totiž dokáže naplnit své poslání, tedy komfortně vytopit interiér. Je nezbytné zohlednit už zmíněný tepelný odpor. Zvlášť pokud je podlahové topení jediným zdrojem tepla v domě, vše musí být důkladně propočítané.
Před samotnou pokládkou je třeba zajistit, aby podkladová vrstva byla dostatečně suchá. Toho se docílí pomocí takzvaného nátopového diagramu, kdy se do systému napouští voda s různou teplotou. Tento proces trvá zhruba měsíc a neměl by se zanedbat nebo zkrátit.
Následně se stav přeměří speciálními přístroji. Pokud je vše v pořádku, vrstvy podlahy se aplikují na vypnuté topení, aby nedošlo k nežádoucímu urychlenému schnutí nivelační stěrky nebo lepidla. Ovšem mezi vypnutým systémem a samotnou pokládkou nesmí být prodleva více než sedm dní, jinak by se musel celý proces opakovat.
Samostatnou kapitolou pak je elektrické podlahové topení, pro něž se dřevěná podlaha vůbec nehodí a tento systém nedoporučují ani výrobci vinylových krytin. Použít lze ale laminátové podlahy nebo vinyl v zámkové verzi.
Jste rozhodnuti pro podlahové vytápění? Rádi vám pomůžeme s realizací krytiny. Podívejte se, z jakých podlah můžete vybírat.